Přihlášení
VYSTOUPENÍ DYJAVÁNKU

03. 06. 2016 , 17:00
Vinařský tufr
Skupina CM Veltlínek
Tasovice04. 06. 2016 , 15:30
Svatba
Skupina CM Veltlínek
(soukromá akce)10. 06. 2016 - 12. 06. 2016
Mezinárodní folklorní festival
Skupina CM Veltlínek
Plzeň24. 06. 2016 - 26. 06. 2016
Mezinárodní folklórní festival
Skupina CM Veltlínek
Strážnice07. 07. 2016
Premiéra opery ZHF
Skupina CM Veltlínek
Loucký klášter
Vítá Vás DYJAVÁNEK ZNOJMO
Vítáme Vás na našich internetových stránkách. Doufáme, že se Vám budou líbit a čas, který u nich strávíte, Vám příjemně uteče.

Historie souboru
Folklorní soubor Dyjavánek Znojmo vznikl v roce 1987 při Znojemské Besedě v tehdy aktivním Slováckém krúžku Mája. Se založením a vedením dětských folklorních aktivit se pak pojí dvě jména: Alena Besedová a Anna Bulová. Své jméno si vybral podle řeky Dyje, která tímto malebným jihomoravským městem protéká.

Od roku 1995 působí při ZŠ ulice Mládeže. V září roku 1999 se podařilo Anně Bulové při souboru založit dětskou cimbálovou muziku, která má dnes dvě oddělení: CM Vinohrádek a CM Veltlínek. V současnosti sdružuje folklórní soubor Dyjavánek kolem šedesáti dětí ve věku 4 – 15 let. Vzhledem k tomu, že město Znojmo po několika vlnách osídlování příhraničí nemá pevné kulturní kořeny, zpracovává soubor dětské hry, písně a tance z nedalekého Slovácka. Zavítáme i na Moravsko-Slovenské pomezí a na Slovensko.

V roce 2003 se soubor poprvé zúčastnil regionálního kola soutěžní taneční přehlídky národopisných souborů v Mikulově, kde se mu podařilo postoupit do dalších kol a vystupovat na Zemské přehlídce v Kroměříži. v roce 2005 postoupil na Zemskou přehlídku do Liptálu. Cimbálová muzika zahrála v dětském pořadu folklorního festivalu Strážnice „To moje hrdélko“, kde primáška Nela Horáková obdržela ocenění „Laureát Strážnice“. v roce 2004 se prozpívala na celostátní přehlídku ve Velkých Losinách a umístila se mezi deseti nejlepšími dětskými zpěváčky z České Republiky. Připomínáme, že v této době už soubor vedla Anna Bulová mladší.

Během svého působení se děti představily a představují na desítkách a dnes už stovkách vystoupení v rodném městě Znojmě, okolí a v zahraničí (Holandsko, Itálie, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Velká Británie, Rumunsko, atd.).

Dyjavánek pořádá koncerty pro školy, besedy u cimbálu, vystupuje v nemocnicích, podporuje akce pro domy s pečovatelskou službou, hraje na různých výstavách, ochutnávkách vín, podílí se na programu znojemského adventu a na známém Znojemském vinobraní, stranou nezůstávají ani soukromé akce, jako např. narozeninové oslavy a za zmínku stojí také spolupráce s Cimbálovou muzikou Antonína Stehlíka, se Znojemským hudebním festivalem, znojemskými institucemi a organizacemi a také znojemskými firmami, podniky a společnostmi.

Během roku děti pravidelně nacvičují, většinou dvakrát do týdne, zúčastňují se krátkodobých soustředění, za všechny uvádíme krásné chalupy rodiny Jenčkových v Kameničné u Žamberka, a v letních měsících jezdí na soustředění táborového typu, většinou na týden, tady uvádíme náš oblíbený Letní dětský tábor Havlišův Mlýn u Jindřichovic u Želetavy, kam jezdíme již dlouhá léta. V poslední době využíváme také pohostinnosti budovy "Staré školy" v Havraníkách, kterou spravuje NP Podyjí.

A na konec by chtěl FS Dyjavánek moc poděkovat městu Znojmu, Znojemské besedě, ZŠ ul. Mládeže, ZUŠ ve Znojmě, sponzorům, RODIČŮM a všem, kteří jakýmkoli způsobem umožňují, aby soubor mohl ve své činnosti pokračovat. Děti tak mohou najít smysluplné naplnění volného času, kamarády (kamarádky:-)), poznat činnost a práci dětí z jiných národopisných souborů, naučit se týmové práci, respektovat jeden druhého, rozvíjet své schopnosti a prožít nejeden nevšední zážitek.

Vedoucí FS Dyjavánek Znojmo
KONTAKT

DYJAVÁNEK ZNOJMO, z. s.
Základní škola, Znojmo, Mládeže 3
Mládeže 1000/3
Znojmo
66902

dyjavanek@dyjavanek.cz

+420 777 722 550